Lapkričio 18d. atkreipėme dėmesį į vargstančius popiežiaus paskelbta Pasauline Vargstančių diena bei tą pačią dieną pradėjome Atliekų mažinimo savaitės iniciatyvas. Šios dvi piktžaizdės praktiškai visada keliauja kartu. Mums nesusimąstant apie savo vartojimą, pagaminame kalnus šiukšlių, kas ilgainiui atkeliauja ir iki mūsų santykių lygmens kai kitoks negu aš,- tampa atstumtuoju.
“Mūsų dienomis, deja, matome, kad vis daugiau turtų begėdiškai kaupiama nedidelio žmonių skaičiaus rankose, kad dažnai turtų kaupimą lydi neteisingumas ir nusikalstama veikla, nesiskaitymas su žmogaus asmens orumu, o tuo pat metu vis labiau plinta skurdas, pasiekiantis plačius visuomenės sluoksnius visame pasaulyje.” rašo ką tik Lietuvoje apsilankęs popiežius Pranciškus.
Iš kitos pusės kaip skelbiama 2018-10-08 pasaulio vyriausybių susitikimė Korėjoje patvirtinta IPCC (angl. Intergovernmental Panel on Climate Change, liet. Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija) ataskaita:
„Mes jau dabar matome 1°C globalinio atšilimo pasekmes tokiuose pokyčiuose kaip ekstremalesnės oro sąlygos, kylantis jūros lygis bei besitraukiantis Arkties jūros ledas“, – komentavo Panmao Zhai, IPCC pirmosios darbo grupės pirmininkas.
Ataskaitoje pabrėžiamos įvairios klimato kaitos pasekmės, kurių būtų galima išvengti, ribojant globalinį atšilimą iki 1,5°C, lyginant su 2°C ar daugiau. Pavyzdžiui, iki 2100 m. pasaulinio jūros lygio kilimas būtų 10 cm žemesnis, jei globalinis atšilimas būtų sustabdytas iki 1,5°C, lyginant su 2°C. Tikimybė, jog Arkties vandenynas vasarą taptų laisvas nuo ledo siektų vieną kartą per 100 metų, jei globalinis atšilimas būtų apribotas iki 1,5°C, tačiau tai įvyktų bent kartą per dešimtmetį, jei atšilimas siektų 2°C. Koralinis rifas sumažėtų 70-90 proc., jei pasaulinis atšilimas siektų 1,5°C, tačiau išnyktų beveik visiškai (> 99 proc.) 2°C temperatūroje.
Šiemet LT Aplinkos ministerija Atliekų mažinimo savaitėje kviečia atkreipti dėmesį į vienkartinių plastiko gaminių keliamas problemas ypač šviečiant žmonės apie tai kaip mikro plastikas grįžta į mūsų maitinimosi grandinę.
Panašu, kad ir mūsų ateitis yra panaši kaip šio kašaloto, kurio pilve buvo rasta net 6 kg plastiko!
https://www.15min.lt/video/siaubingas-radinys-i-kranta-isplauto-negyvo-kasaloto-skrandyje-6-kg-plastiko-148916
Kiekvienas turime pradėti nuo savęs ir turbūt mažiausiai ką per šią savaitę galime padaryti:
- Įsidėti į savo krepšius maišelių iš namų, kad nereikėtų naujų imti perkant produktus parduotuvėse;
- Susilaikyti nuo vienkartinių kavos puodelių naudojimo, tenkinant savo greitą poreikį.